Páťáci v Praze v Národním pedagogickém muzeu Jana Ámose Komenského
Škola je součást životů nejen učitelů, ale i žáků. Program „Škola za dob vlády Marie Terezie“ byl vybrán pro žáky pátých tříd v návaznosti na výuku 1. pololetí, kde se o Marii Terezii učili.
Zkusili si, jak se sedělo v dřevěných lavicích a psalo husím brkem namočeným v kalamáři s inkoustem. Překvapilo je, že do školy směli chodit v minulosti pouze chlapci a až později to bylo dovoleno i dívkám. Nevěděli, že třídy nebyly rozděleny podle věku dětí, ale učilo se v jedné místnosti, kam se museli vejít všichni, kdo se chtěli něco dozvědět.
Ve třídě byla kamínka, do kterých si v zimě každé dítě muselo přinést z domova jedno polínko dřeva, aby si mohli zatopit. Chodili většinou bosé, protože se o boty doma střídali.
Za školu pro děti museli rodiče platit. Učitel byl ve vsi či městě jeden z nejdůležitějších a nejváženějších osob spolu se starostou a farářem.
Obě části programu si žáci 5. A a 5. B střídavě vyzkoušeli, vyplnili pracovní sešity a prohlédli si učebnice a prostory školy v minulosti od doby vlády Marie Terezie až do současnosti. Vyprávění obou lektorek bylo zajímavé a obě ochotně odpovídaly na dotazy žáků.