Celokrajská odborná soutěž žáků 8. tříd „Logistik junior ZŠ 2024“

V úterý 28. května 2024 se účastnily této soutěže na Střední škole logistické v Karlových Varech za naši ZŠ Nová Role 2 týmy žáků z 8. tříd. Žáci absolvovali 4 soutěžní disciplíny – řešení logických úloh, logistických úloh, úlohy ze zeměpisu a ekonomiky (finanční gramotnosti). Ze 16 soutěžních týmů z 8 základních škol (např. ZŠ Dukla, ZŠ Sokolov, ZŠ Ostrov, ZŠ Dalovice, ZŠ Hroznětín, ZŠ Aš atd.) získal 1. místo náš tým A ve složení Jan Hajšman, Viky Veselovská a František Wágner. Za tým B bojovali Kristián Aust, Pavel Táborek a Jakub Timko. Děkujeme za reprezentaci naší školy a blahopřejeme k takovému úspěchu. 

Jáchymovské peklo a devítky

V pátek 17. 5. nás nečekal slunný den, ale to by ani tematicky k exkurzi zvané Jáchymovské peklo nesedělo. Objednaným autobusem jsme dorazili do Jáchymova okolo 9. hodiny, kde nás již čekal místní průvodce. Nejprve jsme si prošli Štolu č. 1, a poté postupně místa táborů Svornost, Rovnost, Eduard a Nikolaj. Dozvěděli jsme se, jak to bylo s historií těžby na Jáchymovsku a především o historii a fungování táborů nucených prací. Cesta lesem měla asi 8 km, celou dobu vydatně pršelo, tak jsme si aspoň tímto mírným nepohodlím připomněli, že život politických vězňů komunistického režimu byl velmi drsný, plný utrpení a často končil tragicky. Po druhé hodině jsme mírně promočení, ale nasáklí zážitky, dorazili zpět do Nové Role.

 

eTwinnning 5.B

5. B společně se školami z Turecka, Portugalska, Rumunska a Španělska absolvovala celoroční školní eTwinningový projekt na téma Speciální dny v roce. V rámci projektu jsme natáčeli videa, kde jsme popisovali tři naše svátky a s velkým zájmem jsme sledovali videa z jiných států. Vytvořili jsme kalendář speciálních dnů, společné logo, zahráli si vědomostní hru Kahoot, kde jsme si ověřovali zda si pamatujeme svátky jiných zemí. Na závěr jsme srovnávali svátky jednotlivých zemí a hledali co mají společné a v čem se liší. Velmi zábavné bylo propojení škol online. Projekt jsme si velmi užili a zcela zaslouženě jsme získali certifikát.

Special Days:

Soutěž o nejlepší jídelníček

Zaměstnanci školní jídelny vyhlásili začátkem dubna soutěž o nejlepší jídelníček sestavený žáky základní školy. Úkolem bylo vymyslet jídelníček na týden, který splňuje platné normativy a náležitosti nutné k jeho sestavení. Do soutěže se přihlásilo 8 tříd, takže pro porovnání bylo k dispozici 8 jídelníčků. Při hodnocení bylo zohledňováno jak dodržení předepsaných norem, tak i skladba jídel, aby byla zajištěna pestrost pokrmů.
Na prvním místě se umístila třída 4.B a jako odměnu žákům kuchařky připravily palačinky.
Druhé místo obsadila třída 7.A a ta si jako sladkou tečku vysoutěžila moučník.
Výhru pro třetí místo, lízátka, si nakonec odnesli žáci 9.A.
Ostatní soutěžící si mohli zamlsat na Nutelle, která byla jako cena útěchy.
Jsme rádi za hojnou účast a určitě se rádi budeme inspirovat podněty žáků v rámci možností jídelny.

Den hokeje

V úterý 14. 5. uspořádal školní parlament akci k probíhajícímu Mistrovství světa v hokeji s názvem Den hokeje. Každá třída navrhla speciální národní dres, vyrobila hráčskou helmu a navrhla design puku, který jsme vytiskli na 3D tiskárně. O velké přestávce jsme se všichni sešli v hokejovém oblečení a doplňcích. Společně jsme si ukázali všechny výrobky a nechybělo ani pořádné fandění a mexická vlna. Zároveň máme speciální tipovací soutěž, kdy každá třída tipuje výsledky zápasů české reprezentace a získává body. Po vyhodnocení čeká nejlepší třídu sladká odměna.

Všechny výrobky máme vystavené v průchozím tunelu, který spojuje první a druhý stupeň.

Třídní schůzky

Máme za sebou jarní třídní schůzky. Tentokrát proběhla na obou stupních společná setkání a na 1. stupni žáci navázali na podzimní tripartity – setkání žáka, učitele a rodiče. Děti měly prostor mluvit o své práci za uplynulé měsíce a všichni společně mohli hodnotit a přemýšlet o tom, co se povedlo na čem je dál třeba pracovat.

Čtvrťáci v Národním muzeu

Okno do pravěku je nová expozice v Národním muzeu v Praze. Objevování toho, jak vypadal život na našem území před mnoha miliony let nám pomohla mladá a chytrá průvodkyně. 

Dávala nám otázky typu: Jak vznikl život na Zemi? Co je Slunce? Vyhasne, když je to hvězda? Co jsou fosilie? Proč vymřeli dinosauři? Kde si můžeme najít svého trilobita? 

Jestli chcete znát odpovědi a vidět více než 2000 zkamenělých exponátů, tak navštivte Národní muzeum v Praze. Nám se podařilo nejen objevit plno nového, ale někteří z nás jeli poprvé metrem, a to byl teprve zážitek. Výlet jsme si užili a už se těšíme na další.

Žáci 4. A a 4. B se svými pedagogy.

 

McDonald´s cup

ZŠ Nová Role pořádala dne 3.5. 2024 okrskové kolo v rámci jubilejního 25. ročníku fotbalového McDonald´s cupu. Na umělém hřišti FK Nová Role bojovali reprezentanti tří škol: ZŠ Nejdek náměstí, ZŠ Nejdek Karlovarská a domácí Nová Role. Soutěž je určena pro děti prvního stupně a rozdělena do dvou kategorií: 2. – 3. třída a 4. – 5.třída.
Naši žáci předvedli ze všech týmů nejlepší výkony a zaslouženě postoupili jako vítězové do okresního finále.

Šesťáci a sedmáci vyrazili do divadla

Do Západočeského divadla v Chebu vyrazili koncem dubna žáci šestých tříd a sedmé třídy. Na programu bylo představení, které jim bylo velmi blízké, zhlédli totiž představení Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4. Jedná se o dramatizaci kultovní knížky o teenagerech a pro teenagery z 80. let. Autorkou je Sue Townsendová. Představení bylo doplněno spoustou písní, které živě zahrála kapela The Moodies. Během představení nás všechny pobavily vtipné scénky ze života, dialogy a příhody puberťáka, které jsme všichni někdy zažili.
Všem hercům chebského divadla děkujeme za skvělý kulturní zážitek a těšíme se na další představení v příštím školním roce.

Den Země

V úterý 23.dubna 2024 se žáci naší základní školy spolu s pedagogickými pracovníky zapojili do oslav Dne Země s cílem vzít na vědomí důležitost ochrany naší planety a propagovat environmentální udržitelnost. Akce se zúčastnili žáci prvního i druhého stupně, přičemž žáci 9.ročníků pomáhali při organizaci.

Den Země si připomínáme každý rok 22. dubna v podobě oslav a různých informačních a vzdělávacích akcí zaměřených na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Poprvé se Den Země slavil v roce 1970 pouze v USA, a to především na školách. 

Žáci i pedagogický sbor se aktivně zapojili do různorodých aktivit. V průběhu celého dne si mohli žáci vyzkoušet různé aktivity. Například si mohli posoudit své poznatky o ekosystémech a v nich žijících organismech, prověřit znalost stromů rostoucích v okolí školy, seznámit se s jedlými rostlinami, zopakovat si třídění a recyklaci odpadu, podle textu určit o jakou krajinu se jedná, otestovat své vědomosti o zemi v kvízu atd. Mezi nejoblíbenější aktivitu patřilo prolézání pavučinou a stavba obrazu Země z přírodnin.

Den Země na naší škole byl zábavnou událostí, která zdůraznila význam poznání a ochrany životního prostředí a udržitelného životního stylu.